4. února 2012

Čtení pomáhá

Možná jste už o tomhle projektu slyšeli, možná je to pro Vás novinka, každopádně stojí za to si alespoň přečíst, o co vlastně jde.
Nejprve se musíš zaregistrovat, což je věc opravdu lehká a zvládne ji snad každý. Při registraci se zadá celé jméno, adresa školy, třída a e-mail. Poté si zvolíte přihlašovací jméno a heslo. Když máte hotový svůj profil, doporučuji, přečíst si pravidla a úvod k celému projketu.

Pravidla ve zkratce: V rubrice "Knihy" si kliknete na příslušnou kategorii, do které spadáte a vyberete si knihu, kterou jste četli (nebo si tu vyberete knihu, kterou si přečtete). Až budete mít knihu přečtenou, najedete na knihu a poté kliknete na tlačítko "četl jsem knihu - chci otesovat". V časovém limitu 5 minut budete muset zopovědět čtyři otázky týkající se knihy. Pokud chete uspět, musíte mít celý test dobře. Každý týden můžete test z jednotlivé knihy zkusit třikrát. Pokud test úspěšně splníte, není možné ho dělat znova. To znamená, že za každou knihu můžete dost imaginárních 50Kč jen jednou.

Tím se dostávám k podstatě věci, proč projek Čtení pomáhá funguje. Za každý test, který účastník vyplní dobře, dostane "imaginárních" 50Kč. Ty pak daruje na jednu z charit, která je v nabídce (je jich tam cca deset). U každé charity se ukazuje měřítko, do jaké míry je už potřebný fiannční obnos naplněn (v procentech) a kolik ještě zbývá se zde také dozvíte. Peníze, které jsou potřeba vybrat se pohybují v řád deseti, někdy i sta tisíců, takže se může zdát, že nějakých padesát korun je nic. Jenže, těch padesát korun přispívá denně na desítky, neli stovky dětí. Když jsme já přispěla svoji první "pajsku" měla charita na pomoc malé holčičce s postižením na kontě necelé dva tisíce. Teď o necelou hodinu pozdějí je tam o cca dva tisíce více. To znamená že za cca padesát minut zde přispělo celkem čtyřicet dětí. A to je jen jedna chraita! Takže, i "jen" těch padesát korun může pomoci. Právě v tom je to kouzlo, že i malá částka může takto pomoci.

Projekt Čtení pomáhá je podle mě jeden z pokusů, jak zkusit "přemluvit" dnešní mláděž, aby začala více číst. Ale je to dobrý nápad a projekt je slibně rozjetý. Musím ocenit výběr knih, jsou zde zajímavé kousky, ale zase je jich tu jen cca 45 v každé kategorii (nevím přesně, odhaduju), což je docela málo. Tedy, alespoň pro mě. Každopádně, tři z knih v mé kategorii už jsem znala, takže jsem přispěla již 150Kč. Pokud rádi čtete a třeba zrovna nevíte co, rozhodně to za to stojí. Alespoň to zkuste. Vždyť za to ani neplatíte vy, ale sponzoři. Jde jen o to, přečíst knihu.
Čtení pomáhá je univerzální díky tomu, že zde vlastně nepřipsívají penězi dospělí lidé (sami za sebe), ale sponzoři a děti si mohou vyskoušet ten pocit, že můžou pomoci.

Více na oficiálních stránkách - www.ctenipomaha.cz
Pomozte i vy! Přečtět si knihu!

Žádné komentáře:

Okomentovat