4. února 2012

Faunův labyrint (Pan's labyrinth)


Když jsem před dvěma hodinami dokoukala tenhle film, chvíli jsem jen tak seděla a koukala do prázdna. A pokládala jsem si otázku, jestli je možé, že jsem právě viděla nejkrásnější film svého života.
Faunův Labyrint, v originále Pan's labyrinth, který byl v roce 2006 natočen pod taktovkou režiséra G. del Tora. V hlavní roli se představila Ivana Baquero, jako Ofélie. Další důležitou roli si zahrál Doug Jones, který ztvárnil Fauna a také menší roli "bílého muže". Jako další si zde zahrála například Maribel Verdů, která ztvárnila služebnou Mercedes, nebo Segri López, který o své roli Kapitána Vidala prohlásil, že to byla nejodpornější role, kterou kdy hrál.

Příběh se odehrává v roce 1944. Oféliina maminka čeká dítě s frankistickým důstojníkem, Kapitánem Vidalem, a obě dvě se stěhují za ním na sever Španělska, kde se v horách Kapitán snaží potlačovat zbytky republikánského povstání. Ofélie není Kapitánovou dcerou, jejím otcem byl krejčí, který ale zahynul ve válce. Brzy po příjezdu se Ofélie setkává se starým faunem, podle kterého je princezna podzemí. Aby se ale mohla setkat se svým královským otcem, musí splnit tři úkoly, aby dokázala, že je stále nesmrtelnou bytostí a ne člověkem.

Ofélie

Hlavní postavu, princeznu Ofélii ztvárnila herečka Ivana Baguero. Ofélie je odvážná, chytrá a hodná dívka, která je ale velmi nešťastná. Když se jí zjeví Faun a řekne jí o tom, že je princezna, Ofélie neváhá a začne plnit tři obtížné úkoly. Dívka si nás získá nejen svou upřímností, ale taky odvahou a nebojácností. Ofélie je také velmi zvědavá, což se jí vymstí v druhém úkolu a tak Ofélie málem nebude moci pokračovat v cestě za tím, aby byla princeznou.

Faun

Starý Faun je další z hlavních postav. Tahle stará mýtická bytost působí velmi záporně a tak se člověk po celou b filmu obává, jestli to nakonec nebude ten zlý faun, kdo princeznu ohrožuje. Tuhle domněnku ještě potvrzuje skvělá gestikulace a "krásný" obličej a rohy. Faun je ale hodný a rozhodně je to nejlepší postava z filmu. Nebo alespoň nejzajímavější.

Když jsem film dokoukala, jen jsem chvíli seděla, mlčela a vychutnávala si ten okamžik, kdy je člověk opojen něčím tak nádherným, jako je tenhle film. Úžasný příběh, strhující prostředí a nezapomenutelný, úžasný fakt, že i když je film natáčen ze stinné stránky a po celou dobu nevidíme příliš šťastných scén, nakonec ho vidíme jako krásu. Dalo by se spekulovat, zda má film šťastný konec, nebo ne. Ale jedno můžu říct jistě. Když se člověk po dvou hodinách probere z absolutního opojení a konečně odtrhne oči od obrazovky (či plátna v kině) cítí zvláštní, uspokojující pocit. Většina postav sice zemřela, ale to nic nemění na tom, že je tento film neobyčejný kulturní zážitek.

Žádné komentáře:

Okomentovat