4. února 2012

Hledání v práznu..


Hned na začátek se musím ptát, co si vlastně pod pojmem "Smysl života" představíme. Pro někoho je to sen, něco, co chce udělat a ví, že je k tomu předurčen. Nebo je to snad osoba, nám velmi blízká, která nám dává do života smysl a řád? Co takové drogy, i ty jsou pro některé smyslem života. Je to důvod, proč oni žijí a proč chtějí žít. Každý z nás má něco, pro co žije a co mu přináší radost i starost.
Jenže, pod těmito dvěma zdánlivě nevinnými slůvky se ukrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Smysl života hledá lidstvo již od chvíle, co začalo myslet. Lidé nemohou to, že existují, chápat jinak, než že se to stalo za nějakým účelem. Jenže, co když to tak není? Jediným důvodem, proč vznikla náboženství, jediným důvodem, proč se neustále snažíme zjistit, co bylo v minulosti, je to, že lidé potřebují věřit, že jsou na světě z nějakého důvodu. Nedokážeme si připustit, že by neexistoval smysl života. Tápáme v prázdnu a hledáme něco, co možná ani neexistuje.

Možná jsme jen stroje, jen figurky na šachovnici. Možná že opravdu bůh řekl, "budiž světlo". Možná že tohle všechno, všechno co známe, je jedna velká lež. Možná je všechno špatně, možná si to všechno jen nalháváme. Samá možná. Nikdo nemůže říct, co je správně, protože, jak on to ví. Říkáme, že je někdo dobrý a někdo zlý, ale jak můžeme soudit. Snažíme se vytvořit dokonalý svět, ale v cestě za vidinou ráje zabíjíme samy sebe. V cestě za vidinou smyslu života ho ztrácíme.

Jak už bylo řečeno, lidé hledají smysl života odpradávna. Ale, co když ho najdou. Není právě smyslem našeho života to, že smysl života máme hledat?
Protože, teoreticky, víte, co je smysl života. Co budete dělat. Co když je to něco, co váš ani trochu nezajímá. Co když je smyslem života, řekněme, zabíjet své rodiče. Jen proto, že by to byl smysl života, byste to udělali?

Já říkám, přestaňme se honit za něčím, na co nikdy nemůžeme dosáhnout. Nesnažme se vylézt na horu, která je nekonečná, nesnažme se vypít oceány, nesnažme se dosáhnout něčeho, čeho nikdy dosáhnout nemůžete. Smyslem života je život, smyslem života je žít. Tak si užívejte toho, že můžete jít s kamarády ven, že můžete obejmout svou maminku, tatínka, sourozence, nebo prarodiče. A přestaňte se trápit něčím, co stejně nevyřešíte.

Co je smyslem života, zůstane navždy nezodpovězená otázka. Alespoň pro mě. A mělo by to tak být pro všechny. Protože, co se stane, až lidstvu dojdou otázky?

Žádné komentáře:

Okomentovat