4. února 2012

Je to i můj život - Judi Picoultová

 
Většina děti je dílem náhody. Anna má však ve svém životě zvláštní úkol. Zachraňovat neustále své sestře život. Bohužel, někdy pohár přeteče.
Autor/ka: Jodi Picoultová
Hl. postavy: Anna, Kate, Sara
Přeložil/a: Alexandra Fraisová
Obálka: Jana Šťastná
Vydáno: Ikar, 2005

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí - jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem.
(oficiální text z obálky)

Kate sem, Kate tam. Kate tohle a Kate tamto. Jiné věty Anna doma skoro neslyší. Jistě, Kate je nemocná, ale celý svět se nemusí točit jen kolem ní. Bohužel, tohle je věc, kterou Annina a Kateina matka nechápe. Jesse už se dávno přestal snažit, aby si ho někdo všimnul a žije si svým "šťastný" a volným životem, bez zábran a zákazů. Ale i on má své tajemství. Všichni v rodině Fitzeraldových ho mají. A když Anna zahájí soud proti svým rodičům, tahle tajemství začínají vycházet na povrch. Začíná se ukazovat, že na povrch "bezchybná" rodina s nemocnou dcerou má víc šrámů, než je jim libo.

Ta představa se zdá být šílená. Dítě zažaluje vlastní rodiče o právo nakládat se svým tělem. Proč by to ta Anna dělala? Proč by nechtěla pomoci své sestře? Ono přeci darovat ledvinu je úplně bezpečný zákrok. Je těžké rozhodnout se co je správné. Spíš, rozhodnout, co je správnější. Nechat trpět jedno dítě pro druhé, nebo to jednou pro vždy ukončit. Otázka, která se nese celou knihou. Může matka nutit jednu dceru aby vystavil život pro záchranu své druhé sestry?

Celá kniha je plna otázek a někdy i odpovědí o životě a o rodině. O nemoci smutku a ztrátě, o tom, co to znamená být zmanipulována. O lásce mezi sestrami a o přehlížení. O emocích. jak se asi cítí matka, která musí obětovat jedno dítě pro druhé. Jak se má cítit otec, které balancuje nad propastí. Jak se cítí syn, kterému nikdy nebylo dopřáváno dost. Který byl vždycky až ten druhý. Je to i můj život je kniha o skutečném životě, který je stejně nevyzpytatelný, jako chování toho, kdo ho žije.

Podle této knihy byl v roce 2009 natočen úspěšný film se stejným názvem, v hlavních rolích s Abigail Breslin (Malá Miss Sunsine) a Cameron Diaz (Charleiho Andílci).

Žádné komentáře:

Okomentovat