4. února 2012

Nezbytné věci - Stephen King


Nezbytné věci. Každý tam zajde, protože v takovém obchodě může být cokoliv. Naprosto cokoliv.


Autor: Stephen King
Přeložil: Gabriel Gossel
Obálka: Michal Kuba
Vydáno: Pavel Dobrovská - BETA, 2009

V malém americkém městečku Castle Rock ve státě Maine si otevře sympatický cizinec obchod s podivným názvem "nezbytné věci". Každý tu objeví věc, po které zatouží natolik,
že bez ní může být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký "drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávistí a stačí již jen drobný impuls, aby byl uveden do chodu mechanismus vzájemného vyřizování účtů.
(oficiální text ze zadní strany obalu)

Další z románů mistra hororů Stephana Kinga, který svými sedmi-sty třiceti stránkami čtenáře naprosto odrovná, nadchne, neuvěřitelně znechutí a především naplno připoutá k tomuto zvláštnímu příběhu. Když se totiž v obyčejném americkém městečku Castle Rock objeví obchod s prazvláštním názvem Nezbytné věci, nikdo netuší, že to nebude trvat dlouho a městečko se doslova přemění v peklo na zemi. A ani čtenář nedokáže odhadnout, nedokáže si představit, co všechno se bude dít.

Po stránce uvěřitelnosti bychom mohli říci, že patří mezi romány, které sice věrohodnost ve větší míře postrádají, přesto ale při čtení nepochybujeme, že se něco takového skutečně mohlo stát. Kniha je horor (jak jinak taky) a míra nadpřirozena je zde přesně taková, jaká by měla být. Koření příběh tím správným způsobem, nevyniká, ale zároveň je nepřehlédnutelná a tvoří tolik potřebné napětí, které by kniha postrádala.

Když jsem knihu uviděla a přečetla si oficiální text, naprosto mě uchvátila. A i když jsem měla o ní trochu jinou představu, výsledek předčil mé očekávání. Jak má S. King ve zvyku u dlouhých románů (kniha má cca 700 stran) postav a příběhu je zde nespočet a prolínají se vždy v tu správnou chvíli. Je jen těžko uvěřitelné, že je autor schopen vymyslet tak dokonale propletenou síť událostí, tak promyšlený plán, že až přijde ten správný čas, vše se zhroutí jako domeček z karet. Kniha je svým vlastním, zvláštním způsobem něco jako zboží z obchodu "nezbytné věci". Jakmile po ní sáhnete, jakmile ji spatříte, musíte ji mít.

Kniha byla jako spousty jiných Kingových děl zfilmována a v češtině ji můžete najít pod názvem Obchodník s hrůzou (na csfd.cz). Osobně jsem ten film neviděla, ale může to být skvělá filmová předělávka, jako v případě Carrie či Osvícen, nebo se to taky může vymknout kontrole, jako se stalo u knihy To.

Žádné komentáře:

Okomentovat