4. února 2012

Proč? 13x proto - Jay Asher

 
Dopisy na rozloučenou. Ne! Kazety. Sedm kazet pro třináct lidí. Pro třináct lidí, kteří měli podíl na smrti Hannah Bakerové.
Autor/ka: Jay Asher
Ilustrace: Kateřina Juchelková
Hl. postavy: Hannah, Clay
Přeložil/a: Lumír Mikulka
Vydáno: Albatros, 2009

Nelze zastavit to, co má přijít. Nelze změnit minulost. Jediná cesta jak se dozvědět pravdu a odhalit tajemství je…začít přehrávat. Clay Jensen nechce mít s kazetami, které nahrála Hannah Bakerová nic společného. Je přece mrtvá. Ale její hlas říká, že i jeho jméno se na páskách objevuje, že je svých způsobem spoluodpovědný za její smrt. Celou noc tedy Clay poslouchá a odhaluje pravdu o životě a smrti Hannah Bakerové a také sám o sobě - pravdu, kterou nikdy nechtěl tak úplně poznat.
(text ze zadní strany)

Jak už bylo řečeno, celá kniha se "točí" kolem Hannah Bakerové a jejím životě (nebo spíše smrti). Jak je tedy možné, že se Clay Jensen, který nikdy v životě neudělal nic špatného, ocitl na seznamu, společně s dalšími dvanácti lidmi, kterým Hannah také dává vinu za svou smrt.
Předtím než Hannah spáchala sebevraždu, poslala prvnímu na seznamu krabici od bot. Docela nevinnou krabici od bot. V ní je ale sedm kazet. Sedm kazet, čtrnáct stran. Každá strana pro jednoho člověka, který může za Hanninu smrt. Čtrnáctá strana je prázdná. Vždy vysvětluje každému, proč se dostal na její seznam. Proč zrovna on je zde. A Clay se ze všeho nejvíce bojí toho, až se on dostane na řadu. Protože ví, že Hannah mohl pomoci. Jenže ona tu pomoc nechtěla.

Ačkoliv by se (podle obálky) mohlo dát, že jde jen o další knihu z růžové knihovny, není to tak. Neříkám, že to není kniha pro dívky, jen že to není typická kniha a že je v ní schováno mnoho myšlenek. Mě nejvíce uchvátila skutečnost, že kniha má dvojí děj, jednak vyprávění Hannah o tom, proč spáchala sebevraždu a také příběh, který "vypráví" Clay a který se mi líbí více než Hanniny nahrávky. Clay chodí celou noc po mapě, kterou mu taktéž dala Hannah a odhaluje tak místa, která v sobě skrývají faktory, jenž vedly k Hannině smrti. Chvíle, kdy Clay vzpomíná na Hannah a přemýšlí o tom, jak jí mohl pomoci. Jak vše mohl změnit.
A nakonec největším překvapením a zároveň povedenou třešničkou na dortu je poslední kapitola knihy, kdy už kazet putuj k dalšímu z lidí na seznamu. Clay má za sebou rušnou noc, ale zdá se, že za těch pár hodin dosáhl většího porozumění světu a sám sobě než za uplynulých cca sedmnáct let (nevím přesně kolik mu je). Možná že právě k tomuto okamžiku celá kniha směřovala. Že Clay může pomoci někomu jiného, posunout se dál. Už nebude dělat stejné chyby, jako udělal s Hannah.

Kniha Proč? 13x proto otevřeně rozebírá problémy, které tíží miliony holek na světě., Být nováčkem ve škole, ocitnout se na špici nechutného seznamu, být odmítnuta jedinou kamarádkou a čili být bez přátel, několikrát naletět falešný přátelům, mít hnusnou pověst jen kvůli tomu, že si někdo rád přibarvuje situace. Nechat se využívat a mít výčitky, protože jste nezasáhli včas a někdo kvůli tomu utrpěl dost vážné věci. Protože jste nezasáhli a někdo zemřel. Ptáte se, zda tohle všechno a ještě mnohem víc někdo může zvládnout? No Hannah Bakerová to nezvládla.
Knihu hodnotím víc než kladně, protože již dlouho jsem neměla pocit, že příběh, co čtu, se skutečně stal, už dlouho jsem nečetla žádnou knihu, která působila tak otevřeně, tak opravdově. V některých chvílích jsem se sama poznávala. Pochopila jsem, že problémy jako já má milion dalších holek. Rozhodně mi tahle kniha něco dala. Přinejmenším jednu důležitou radu. Neboj se, protože nevíš, jak dlouho ještě budeš mít příležitost.
Hodnocení : 99% (-1%, ta obálka je opravdu děsná)

Žádné komentáře:

Okomentovat