4. února 2012

Stopařův průvodce galaxií, Restaurant na konci vesmíru - Douglas Adams

 
Druhý díl STOPAŘOVA PRŮVODCE GALAXIÍ, triologie v pěti dílech, ve kterém se naši hrdinové pořádně nadlábnou a zapotí.
Autor/ka: Douglas Adams
Hl. postavy: Artur, Ford, Trillian, Zafod, Marvin
Přeložil/a: Jana Hollanová
Vydáno: Agro

Srdce ze zlata si i se svými pěti pasažéry klidně letí vesmírem. Pronásledují je ale vogonské flotily, jejiž kapitán je přímo posedlým tím, dokončit úkol zničení Země a snaží se proto zabít Arthura Denta. Když si jich pasažéři Srdce ze zlata konečně všimnou, zjistí, že hlavní počítač je zablokovaný, nemůže je tedy dostat z téhle šlamastiky ven a oni jsou tím pádem odsouzeni k záhubě. Naštěstí se za pomoci Zafodova dědečka zachrání a Zafod zjistí pravý důvod, proč se chtěl stát galaktickým prezidentem a proč si zablokoval kus mozku (netušila jsem, že jde zablokovat něco, co neexistuje). Spolu s dalšími lidmi chce najít osobu, která vládne vesmíru. A tak se pět hrdinů vydá na nebezpečnu vesmírem, najít osobu vládnoucí vesmíru a pořádně se nadlábnout (a hádejte, co udělají jako první).

Pokud jste se po přečtení prvního dílu cítili plní energie a očekávání, pak před vámi leží spolehlivý lék na to všechno. A je ještě lepší, šílenější a nepravděpodobnější než všechno, co jste zatím viděli, slyšeli, četli, popřípadě klidně i jedli (kdo ví, třeba je právě kniha to pravé ořechové pro vaše žaludeční vředy) a nebo taky ohmatali (což jste dělali naprosto určitě, protože předpokládám, že nikdo neumí číst knihu a přitom na ni vůbec nešáhnout). Přichází totiž druhý díl a s ním i neúžasnější věc - pode se hodovat. A papat bude opravdu co, protože Restaurant je nabitý vším, co by jste si mohli přát.

Ne, teď už to budu brát vážně. Takže… Marvin je stále v depresích, Arthur je stále idiot (a navíc se shání po čaji), Ford je stále divný, Zafod má stále zablokovanou část mozku a Trillian začíná, co se hlášek týče, převyšovat tuhle pánskou čtveřici. A stále je to naše Trillian. S postavami se tedy nic nového neděje. Děj si také drží pořád tu stejnou linku "parodující samo sebe". Ale je tu další level. Je to víc odvážnější. Víc bláznivější. Víc depresivnější Marvin. Víc naprosto absurdních absurdit. Ale hlavně už Arthur není ta nejhlavnější postava a my se dozvídáme něco o ostatních pasažérech, především o Zafodovi.

Což je dobře. Atrhur je sice dobrá hlavní postava, ale v žádném případě nemůže utáhnout celý příběh sám (viz čtvrtý díl, ale nepředbíhejme). Trochu mě mrzí, že nebylo víc času věnováno Muži, který vládne vesmíru, protože ty kapitoly, ve kterých se objevuje patří k nejlepším vůbec. Ale co už, stejně je to skvělá kniha.

Žádné komentáře:

Okomentovat