4. února 2012

Volání karburátoru - Stephen Leacock

Autor/ka: Stephen Leacock
Přeložil/a: Pavel Kříž
Obálka: Martin Adamec
Vydáno: Garamond (vydání 2.), 2008

Už název téhle knihy prozrazuje, že to nebude jen tak ledajaká sbírka povídek. Jistě, mohl by to být návod, jak spravit váš karburátor, nebo jak ho promazat (anebo jak udělat něco jiného, protože popravdě nemám páru co se k karburátorem dělá a ani vlastně co to ksakru je) ale tak tomu vážně není. Tou druhou možností je, že tuhle knihu napsal s honě velkou fantazii a vytříbeným smyslem pro humor. A takovým člověk Stephen Leacock vskutku je.

Volání karburátoru je sbírka dvaceti čtyř krátkých povídek, úvah, satir atd. Jelikož je autor již několik desítek let po smrti, věci, které předkládá jako současné problémy společnosti, se možná mohou zdát trochu zastaralé, ale ve skutečnosti po dočtení knihy zjistíme, že se toho zas tolik nezměnilo. Pořád jsme my čtenáři šmíropati, ať už více či méně, my ženy máme stále sklony k feminismu, i když už možná nebojujeme za právo volit a všichni se občas pozastavíme nad tím, co všechno jsou schopni lidé říci.

Zkrátka a dobře, všechny povídky v této knize mají jednu věc společnou, i když se zdánlivě zabývají úplně jinými tématy. Jsou vtipné a poučné zároveň. Na jednu stranu mají čtenáře pobavit, aby se válel po zemi a smíchy se nemohl nadechnout, na druhou stranu nás ale také něčemu učí. Kritizují a dělají to opravdu dobře. Dokáží jedinou větou, jež ve většině případů prozrazuje pointu celého příběhu, sečíst vše dohromady a říct, co je správné.

Mojí nejoblíbenější povídkou je Šmíropati aneb padesát příběhů v jednom. Ta okázalým způsobem ukazuje, jak snadno si čtenář domýšlí příběh.

Za zmínku stojí také úvaha Mají Angličané smysl pro humor? Nedoporučuji číst, pokud nemáte rádi dlouhé úvahy, které nakonec skončí pouze dvojsmyslnou humornou narážkou.

Volání karburátoru je zvláštní směsicí všeho, co člověk potřebuje, aby si udělala hezký večer s čajem, teplou dekou, svíčkou a houpacím křeslem. Dokonalou směsicí všeho a ničeho.

Žádné komentáře:

Okomentovat