4. února 2012

Záhada Edwina Drooda (The Mystery of Edwin Drood) - Charles Dickens

Nedokončený román jednoho z největších spisovatelů minulosti.

Autor/ka: Charlies Dickens
Ilustrace: Petr Urban
Hl.postavy: Rosa (Pussy), Edwin Drood, Neville, Jack
Přeložil/a: Jarmila Emmerová
Vydáno: Albatros, 2008
Závěrečný epilog/ doslov ke knize: Josef Škvorecký

Charles Dickens, podle mě jeden z nejlepších spisovatelů minulosti, jehož odkaz je stále mezi námi. Jen málo literárním velikánům se to podařilo. První kniha, kterou jsem od tohoto skvělého spisovatele četla, byla ta , jenže psal jako poslední a bohužel ji nedokončil. Záhada Edwina Drood, v originále The Mystery od Edwin Drood je nedokončený detektivní román, který vás rozhodně nenechá v klidu.

Celé to začíná tím, že k Jackovi přijíždí jeho synovec, Edwin Drood, který je zasnoubený s mladičkou Rosou (přezdívanou Pussy), jež je do dosažení plnoletosti v "ústavu/ (nevím, jak jinak to nazvat) pro mladé dámy. Mají domluvené manželství, oby dva ale cítí, že to není láska, co je spojuje. Do města přijíždí také sourozenci Helena a Neville Landlessovi, kteří v sobě mají trochu "šelmí krve". Zatímco mezi Helenou a Rosou se vyvíjí zajímavé a pevné přátelské pouto, mezi oběma chlapci je to přesně naopak. Neville nejenže se cítí dotčen, když ho mladý Edwin Drood urazí, ale také má pocit, že mladý Drood nevěnuje dostatečnou péči spanilé Rose, která se mu zamlouvá. I Jack, Edwinův strýček má svá tajemství, své třinácté komnaty, které prozradí jen chvíli před "konec" příběhu.

Tento nedokončený detektivní román s duchařskou zápletkou je opravdovým dílem literárního genia. Nejprve jsem se trochu bála tuto knihu začít číst, jelikož se mi nevyhnuly obavy, že nikdy nedojdu klidu, protože nebudu vědět, jak příběh dopadne. Ovšem pravdou je, že i když jsem zvědavá, jak by Pan Dickens knihu dokončil, i v této podobě se mi velmi líbila a opravdu nemohu jinak, než knihu doporučit.
Hodnocení: 96,5%

P.S. Omlouvám se za kvalitu scenu, blbne nám tiskárna.

Žádné komentáře:

Okomentovat