29. dubna 2012

Ve zlaté kleci...

Každý den přicházejí na svět další malá, nevinná stvoření. Nemohou ovlivnit kdy, kde nebo jak se narodí. Nemohou ovlivnit, jak se budou jmenovat, nemohou ovlivnit barvu svého kočárku, ani velikost nohou. Nemohou ovlivnit barvu svých vlasů, svou výšku, ani to, do jaké etnické skupiny budou patřit. Nemohou ovlivnit jazyk, kterým budou mluvit. A přesto tvrdíme, že se rodí svobodná.

 Kolik věcí za nás určili jiní, když rozhodli, že na jisté volby v našem životě ještě nejsme připraveni. Když jsme miminka, nenechají nás rozhodovat o ničem. Když už trochu povyrosteme, zeptají se nás, jestli chceme medvídka, zebru, nebo lva.

"Lva maminko, lva."
"Dobře zlato, tak koupíme lva."

Ale jsou to oni, ti velcí a rozumní, jak sami sebe korunovali, jsou to oni, kdo rozhodne, do jaké školky půjdeme, a určí nám tím naše budoucí přátele. Když poté vyrosteme ještě o něco víc, uvědomíme si najednou, že nás vlastně plavání nikdy nebavilo, že jsme ho dělali jen kvůli nim. Zjistíme, že bychom mnohem raději jezdili na kole. Ale už je pozdě.

Narodíme se do klece. Ne do svobody, ale do klece. Zlaté klece, která vypadá z venku i zevnitř jako svobodný život. A ti "starší a rozumnější" nám určí cestu, kterou se musíme vydat. Na té cestě už děláme svobodné kroky. Ale zvolil nám ji někdo jiný. Absurditou je, že ten někdo je stejně, jako my, v kleci. A že my budeme jednou dělat stejné věci, které dělali nám. I když se nám to nelíbilo.

Všude se teď říká, jaký jsme svobodný národ, že už neexistuje otroctví, ani nic podobného. Ale pokud za nás někdo jiný dělá životní rozhodnutí, pokud někdo určuje naši cestu, jak to můžeme nazývat svoboda. Jaký je nakonec rozdíl mezi minulým a dnešním světem. Dříve pánové rozhodovali o tom, kde budou bydlet jejich otroci, dnes o tom rozhodují naši rodiče. Tím nechci říct, že bychom byli otroky našich rodičů. Jen to, že spousta věcí se zas tolik nezměnila. Změnil se jen jejich strůjce. Rozdíl je v tom, že dnes se nazýváme svobodnými. 

Ale kdo z nás doopravdy je?

Žádné komentáře:

Okomentovat