2. června 2012

Důvěřuj hlavně sám sobě...

Slohová práce na téma: "Když začneš důvěřovat sám sobě, umíš žít.". 

Důvěra je zvláštní věc. Dokážeme ji svěřit spoustě lidí, svým rodičům, sourozencům, přátelům a dalším nám blízkým. Sami ji ale zřídkakdy držíme opravdu pevně v rukou. Na to, abychom ji svěřili do ochrany jiným, máme odvahy dost. Ale na to, abychom ji sami začali opatrovat, nám už odvaha nezbývá. 

Podívat se někomu do tváře a říct: "Důvěřuji ti!" dokážeme v životě mnohokrát. Ale kdyby nás postavili před zrcadlo, mnohým by tahle věta uvízla v hrdle. Proč tváří v tvář jinému člověku dokážeme říct něco, co při pohledu do svých vlastních očí, do své vlastní duše, vyřknout nedokážeme? Copak existuje bezpečnější místo pro věc tak úzce spjatou s námi samými, naší duší a naším bezpečím, než je nitro nás samotných. Proč dokážeme věřit tolika lidem, ale sami sobě ne? Co nám brání? Co tvoří tu zeď, co vykopalo tu propast, která se uvnitř nás utváří?

Možná je to pocit viny. Narodíme se  a hned po nás něco chtějí. Předbíháme se v tom, kdo začne dříve chodit, Komu poroste zoubek jako prvnímu, kdo se naučí dříve jezdit na kole. Ale jen jeden může být první. A my ostatní jsme nebyli ti nejlepší. Nebyli jsme s to dokázat, co společnost vyžadovala.  A proto se cítíme vinní. 

Když najednou pocítíme, že ostatní byli lepší než my, Zrodí se v nás myšlenka, že musí být lepší ve všem. A tak si řekneme, že oni dokáží naši důvěru ochránit lépe než my. Ale neuvědomujeme si, že je tu jedna věc, ve které zůstane každý člověk tím největším šampionem. Je to schopnost věřit v sebe samotného a dokázat ochránit svou důvěru ve svět i ve své schopnosti.

Dneska každý fandí různému sportovnímu klubu, zpěvákovi, sportovci nebo dalšímu člověku, který se snaží něco dokázat. Věří v ně a říká si, že oni jsou lepší. Jenže většina se liší jen v jedné věci. Oni totiž důvěřují hlavně sami sobě. Tak si z nich vemme příklad a fandíme hlavně sami sobě. Důvěřujme si. Možná, že v sobě nalezneme schopnosti, o kterých jsme dosud nevěděli. Byly až za tou propastí, která se bez důvěry v sebe zdolat nedá. Důvěřujme sami sobě. Protože člověk, který věří sám v sebe, dokáže překonat všechny překážky. Nebo alespoň většinu.

2 komentáře:

  1. Úžsané , pravdivé nemám co dodat Mati .

    OdpovědětVymazat
  2. Marti, hluboká pravdivá úvaha. Nejtěžší je začít podle ní žít...

    OdpovědětVymazat