21. listopadu 2012

Chci se vrátit

Chci se vrátit, 
ale nevím kam. 
Kde jsem začala,
když si pamatuji
jen to, jak utíkám.

Kolosální problém. Umět se vrátit. Je celkem lehké v něčem přestat, ale vrátit se, to je to těžké, teprve tehdy začínají problémy. Ty pravé překážky vás potkají až ve chvíli, kdy se rozhodnete k návratu.
Chci říct, když zjistíte, že jedete špatným směrem, vzedme se ve vás potřeba zastavit. Máte sílu, ale ve chvíli, kdy zastavíte, ji ztrácíte. Najednou jste vyčerpaní, potřebujete si odpočinout. Jenže! Stojíte na křižovatce. Odevšad se k vám blíží auta, troubí a naléhají. Na semaforu se varovně rozsvěcí oranžová a vy víte, že už jen chvíle a bude tam zelená. Ta zelená, která vám přikazuje jet. Jenže to brzdění vás tak hrozně vyčerpalo. Potřebujete si chvíli odpočinout, ale to nejde, protože stojíte uprostřed křižovatky. Každý na vás naléhá, aby jste se pohnul, aby jste už sakra někam jel. Jenže na rozhodnutí je potřeba čas. Čas, kterému se ale zoufale nedostává. Máte dvě možnosti. Můžete sešlápnout plyn a řítit se do neznáma. Už zase cestou, kterou jste si zvolili jen náhodou. Cestou, kterou jste si ani pořádně neprohlédli. A pak se to celé znova opakuje.
Nebo se můžete otočit a snažit se vrátit. Ne rovně, ani doleva nebo doprava. Musíte se vrátit a spravit všechny své chyby. To je ta cesta, kterou by jste se měli vydat. Jenže, když se ohlédnete přes rameno, vypadá návrat tak strašně složitě, až si uvědomíte, že už nemáte sílu. Stojíte a díváte se do minulosti, ale nemáte sílu se zvednout a udělat krok zpět, který by vás posunul dál do budoucnosti.
Sedíte a díváte se a uvědomujete si, co všechno jste udělali, když jste se nezadržitelně řítili tou cestou, která byla špatná. A zatímco se díváte na své chyby, zelená naskočí na semaforu a ostatní auta vyjedou. Nevidíte je, jste příliš fascinovaní svou minulostí. Ale jste příliš vystrašení, než abyste udělali krok k očištěni. A tak skončíte pod koly aut.
Neschopni převzít odpovědnost za své chyby zůstáváme lapeni mezi minulostí a budoucností.

Žádné komentáře:

Okomentovat