9. února 2013

Julie a Julia / Julie and Julia

režie: Nora Ephron
hudba: A. Desplat
hrají: Meryl Streep (Julia Child)
          Amy Adams (Julie Powel)
          Stanley Tuci (Paul Child)
          Chris Messina (Eric Powel)

Co se stane, když se třicetiletá sekretářka z Queens Julie Powell jednoho dne rozhodne, že během jednoho roku uvaří všech 524 receptů z klasické kuchařky "Mastering The Art Of Frech Cooking", kterou v roce 1961 napsala Julia Child? Nakoupí spoustu másla, na internetu rozjede blog s názvem Julie/Julia project a dá se do práce. A co když se podle tohohle příběhu rozhodne natočit film Nora Ephron (KDYŽ HARRY POTKAL SALLY, SAMOTÁŘ V SEATTLU)? Napíše scénář, do hlavních rolí obsadí Meryl Streep a Amy Adams a pustí se do práce.(oficiální text distributora - csfd.cz)

Dva příběhy, dvě časové roviny, dvě ženy a jedna kuchařka. Film Julie a Julia se dá shrnout do této věty, ovšem neznamená to, že je jednoduchý. Naopak. Je to dopis všem ženám, „bezslužebním“ kuchařkám, které, i přes své problémy, vědí, že pokud čokoládový krém po přidání žloutků zhoustne, tak všechno bude v pořádku.
A varování. Čtenáři mužského pohlaví, pokud nemáte velkou slabost pro vaření, nebo pro Meryl Streep a Amy Adams nedívejte se na to. Protože buď se působením všeho toho estrogenu změníte na ženu, nebo zemřete. A předpokládám, že ani jedna varianta není příliš lákavá.
Dva propojené příběhy o dvou ženách, jejichž život neprobíhá bez zádrhelů, nebo problémů. A je to právě vaření, co je dělá šťastné. Když se Julie Powel jednoho dne, že svůj život změní a za rok uvaří všech 524 receptů z klasické knihy "Mastering The Art Of Frech Cooking" od Julie Child, netuší, co ji čeká. Jak postupně poznává Juliiny recepty a osud, poznává i sama sebe. A spolu s ní i divák, protože na konci si uvědomíte, že to nebyl film o vaření. Nebo spíše, jenom o vaření.
Působivost tohoto filmu tkví především v dokonalém zvládnutí prolínání dvou příběhů. Posouváme se Od Julie k Julii a na zpět v ten správný okamžik, což je pro film takového druhu nesmírně důležité. Amy Adams a Meryl Streep, představitelky hlavních rolí, navíc zvládají své role více než bravurně a jejich mužské protějšky, Chris Messina a Stanley Tucci (Ďábel nosí Pradu) s nimi bravurně udržují krok, a i když jim není věnováno tolik pozornosti, dokážou film okořenit.
Přidejme k tomu nádherné prostředí Paříže, už ne tak nádherné prostředí New Yorku, a hlavně neuvěřitelné jídlo (přísahám, že jsem se několikrát přistihla při přemýšlením nad tím, jak krásně to maso voní), ukázky z vaření a atmosféru „plného stolu“ - to všechno dělá tenhle film nádhernou, vonící, a pouze ženskou záležitost.
(pravá Julia Child)
 Na druhou stranu, není to film univerzální. Pokud nenávidíte vaření, Meryl Streep. Amy Adams nebo francouzštinu, pravděpodobně budete nenávidět i tenhle film - a ani to, že jste žena, vás nezachrání. Není to festivalový snímek, není to oscarový snímek, je to prostě strašně milý film plný dobrého jídla a dobrých herců.
Musím ale říct, že konec je překvapivý a hlavně, svým způsobem, velmi poučný. Ne pro „postavy z filmu“, ale pro nás, diváky. Ukazuje, že je to pravdivý příběh a v životě není všechno perfektní. Ale taky ukazuje, že to vlastně vůbec nevadí.
Pro mě byl snímek Julie a Julia okouzlující film, který mi, když už nic jiného, připomněl, jak krásný je to pocit, když držíte v ruce dobře uvařené jídlo. A víte, že i když bude celý svět vzhůru nohama, vaření se nikdy nezmění.


zdroj plakátu
zdroj obrázku

2 komentáře:

  1. Ano, ten film znám dost dobře, vždycky po tom co ho dokoukám, mám chuť stát se kuchařkou. :)

    OdpovědětVymazat