14. srpna 2013

Vlak s nápisem štěstí

Pravda nemůže být nikdy urážkou.
Tak proč se jí lidé bojí říkat? Proč radši chodíme opatrně kolem ohně, na jazyku lži, někdy i neškodné, nepatrné, které nás ale dřív nebo později doženou doprostřed žhavého pekla, proč prostě oheň jednou provždy nepřeskočíme. Proč máme takový strach z toho říct pravdu? A proč je lhaní o tolik jednodušší?

Někdy nemám sílu zakrývat si stále oči a snažit se vidět svět v lepším světle. Někdy už prostě nedokážu hledat na věcech tu lepší stránku, věřit, že lidé dělají věci tak, aby neubližovali těm ostatním. Že dokážou být slušní a milí jeden k druhému. Že je na světě ještě dost...dost... asi nezáleží na tom, jak to nazvu. Protože v našem ani v jiném jazyce na to stejně neexistuje žádné slovo. Je to záchvěv štěstí, když vidíme úsměv na tváři člověka, který prošel kolem nás na ulici. Je to pocit, který se dostaví, když obejmete člověka, kterého milujete. Jsou to příběhy, které vám maminka četla před spaním. Je to radost, když dostanete zaslouženou známku. Je to láska, se kterou vypravujete své dítě do školy...je to matka, je to sestra, je to váš nejlepší přítel...
Chci udělat svět lepší. 
To je to, co chci dělat.
Pomáhat lidem kolem sebe, dokázat je rozesmát, dokázat je povzbudit. Podat pomocnou ruku komukoliv, kdo to potřebuje. Jít po ulici a obejmout člověka, náhodného cizího kolemjdoucího... jen tak. Protože chci. Protože můžu. Protože je to krásné.
Ale někdy si říkám, že to nemá cenu. Že je svět stejně dočista ztracený a že lidem už nikdo nepomůže. Že ve skutečnosti pomáhám jen sama sobě.
Protože pravda je, že pomáhat chci proto, že to těší mě. Ale tak by to mělo být. Člověk by měl udělat sám sebe šťastného, protože až pak může štěstí rozdávat.Nenávist k ostatním přichází až poté, co člověk začne nenávidět sám sebe.
Přála bych si, aby každý na světě mohl udělat sám sebe šťastným. 
Pak by k sobě lidé možná mohli být upřímní... bez toho, aby se navzájem zraňovali.

1 komentář:

  1. člověk naplňuje a oceňuje sebe sama, sám si dává a bere hodnotu...to mu druzí neposkytnou...

    OdpovědětVymazat